By Published On: 14/10/2022Categories:

Polisolokatami, zwyczajowo nazywanymi, są umowy ubezpieczenia z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, które stanowią podtyp umowy ubezpieczenia na życie. Oprócz aspektu ochronnego, zawierają one również składową inwestycyjną, często dominującą. Składki wpłacane przez ubezpieczającego są alokowane w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe (UFK), funkcjonujące jak oddzielne konta, przeznaczone na określone inwestycje.

Często środki zainwestowane w UFK przekształcane są w jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Ubezpieczyciele pobierają różnorodne opłaty administracyjne, często stanowiące procent wartości rachunku. Bywa, że te opłaty absorbują znaczną część regularnych składek, co wpływa na efektywność inwestycji. W perspektywie ekonomicznej, ubezpieczenie na życie z UFK jest produktem inwestycyjnym, gdzie większość środków jest inwestowana na zasadach zbliżonych do funduszy inwestycyjnych.

Mimo że doradcy finansowi często przedstawiają polisolokaty jako bezpieczne formy lokat, są to rzeczywiście złożone i ryzykowne produkty finansowe. Często pomijane są informacje dotyczące ryzyka związanego z inwestycją lub charakterystyki aktywów w portfelu inwestycyjnym, kryteriów ich wyboru oraz zasad dywersyfikacji. Niestety, zdarza się, że środki zgromadzone w ramach polisolokat są inwestowane w aktywa, których wartość systematycznie maleje.

Posiadamy 12 letnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przeciwko różnym towarzystwom ubezpieczeń. Dochodzimy roszczeń zarówno związanych z odzyskaniem tzw. opłat likwidacyjnych, jak i całości wpłaconych składek

PROPONUJEMY

  • kompleksową analizę umów ubezpieczeń na życie z UFK

  • wsparcie w rozwiązywaniu umów bez ponoszenia opłat likwidacyjnych
  • dochodzenie zwrotu całości zainwestowanych środków na drodze sądowej
  • skuteczną windykację Towarzystwa po prawomocnym wyroku

Odzyskiwanie opłat likwidacyjnych

Niedozwolona opłata pobierana przez ubezpieczycieli na etapie rozwiązywania umowy o polisolokatę

Unieważnienie umowy Polisy

Wadliwe prawnie umowy polis, których unieważnienie skutkuje odzyskaniem wpłaconych środków

Odzyskiwanie pieniędzy z Polisy

Skuteczna windykacja Towarzystwa Ubezpieczeniowego po prawomocnym wyroku

Opłata likwidacyjna

W umowach polisolokat często określano wysokie opłaty za rozwiązanie umowy. Najczęściej bezpośrednio nazywano je opłatami likwidacyjnymi lub opłatami wykupu. Jednakże stosowano także bardziej subtelne sposoby, takie jak wypłacanie jedynie części wartości konta. Istotne były również opłaty dystrybucyjne w wysokości rocznej składki, które miały być zwracane jako premia, jeśli umowa nie została rozwiązana przed określonym terminem. Niezależnie od nazwy i struktury, takie postanowienia zostały uznane za niezgodne z prawem (nadużycie) w orzecznictwie, otwierając drogę do odzyskania pełnych kwot zatrzymanych przez ubezpieczyciela w związku z rozwiązaniem umowy.

unieważnienie umowy

Wiele z umów polisolokat,  proponowanych przez firmy ubezpieczeniowe, były wadliwe w tak bardzo, że można je uznać za nieważne. Szczególnie dotyczyło to polis proponowanych przez OPEN LIFE czy OPEN FINANCE. Niestety po ogłoszeniu upadłości tych towarzystw odzyskanie pieniędzy jest praktycznie niemożliwe. Jednak są tez inne polisy, których zapisy mogą być unieważniane, co otwiera drogę do odzyskania przez ubezpieczonego całej kwoty, którą wpłacił. Aby oszacować czy dana umowa może być unieważniona czy nie, konieczna jest pełna analiza. Dlatego zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią.