By Published On: 14/10/2022Categories:

Prawo rodzinne to dział prawa cywilnego. Prawo rodzinne określamy jako normy prawne regulujące stosunki majątkowe i niemajątkowe między małżonkami oraz krewnymi, jak również stosunki wynikające z opieki, kurateli czy przysposobienia. Główne źródła prawa rodzinnego stanową Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Kodeks cywilny oraz ustawy szczegółowe.

Zaangażowanie doświadczonych oraz sumiennych prawników może okazać się bezcenne, zwłaszcza w kontekście rozpatrywania emocjonujących spraw, jakie podlegają przepisom prawa rodzinnego. Zawsze prezentujemy optymalne strategie. Mamy na względzie dobro naszych klientów oraz nieletnich osób, których dotyczy dana sprawa, na przykład dotycząca sprawowania nad nimi prawnej opieki. Profesjonalnie i obiektywnie podchodzimy do wielu trudnych zagadnień związanych z obszarem prawa rodzinnego. Jest nam wiadomo, że często strony pozostają w konflikcie, co może dodatkowo utrudniać negocjacje i nieco wydłużyć proces sądowy. Do naszych obowiązków należy między innymi:

  • Doradztwo na każdym etapie współpracy

  • Pomoc w kompletacji materiałów dowodowych

  • Reprezentacje przed Sądami
  • Sporządzanie pism i informowanie na bieżąco o toku postępowania

Powierzanie władzy rodzicielskiej

Ustalenie kontaktów z małoletnim oraz sprawy o alimenty

Rozwód i separacja

Pomoc w przeprowadzaniu spraw rozwodowych z orzekaniem o winie oraz bez orzekania

Kontakty i władza rodzicielska

ustalenie, ograniczenia kontaktów z dzieckiem rodzica po rozpadzie małżeństwa

Nasi radcy prawni, zajmujący się sprawami związanych z władzą rodzicielską oraz kontaktem z dzieckiem, jasno wyjaśnią prawa i obowiązki każdego z rodziców, a także relacje między władzą rodzicielską (jej ograniczeniem) a prawem do utrzymywania kontaktów z dzieckiem oraz obowiązkiem alimentacyjnym. Doświadczony adwokat z naszego zespołu zapewni kompleksową reprezentację przed sądem w trakcie rozprawy dotyczącej uregulowania kontaktów, pozbawienia lub ograniczenia władzy rodzicielskiej.

Zaprzeczenie / uznanie ojcostwa

Współczesny model rodziny i relacji partnerskich prowadzi do coraz częstszych problemów prawnych związanych z kwestią uznania ojcostwa i jego zaprzeczenia. Problem ten pojawia się szczególnie w przypadku narodzin dziecka w trakcie trwania małżeństwa (również w trakcie procesu rozwodowego) lub przed upływem trzystu dni od jego rozwiązania lub unieważnienia. W takich sytuacjach stosuje się domniemanie prawne, że ojcem dziecka jest formalny mąż lub były mąż matki dziecka, a nie ojciec biologiczny. Jednakże to domniemanie nie obowiązuje, gdy dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji. Dodatkowo, nie ma zastosowania, jeśli dziecko urodziło się przed upływem trzystu dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, ale po zawarciu przez matkę kolejnego związku małżeńskiego.

Taki stan rzeczy wynikający z domniemania jest niekorzystny zarówno dla domniemanego ojca (który nie jest biologicznym ojcem), jak i dla biologicznego ojca, który pragnie być uznany jako ojciec dziecka w aktach stanu cywilnego – w akcie urodzenia dziecka.

Jako kancelaria prawnicza specjalizująca się w sprawach rodzinnych, reprezentujemy naszych klientów w sprawach dotyczących zaprzeczenia ojcostwa. Wyjaśniamy im, w jakich przypadkach zachodzi domniemanie ojcostwa oraz prowadzimy ich przez krok po kroku procedurę zaprzeczenia ojcostwa. Zapewniamy wsparcie naszym klientom na każdym etapie postępowania, w tym również w kwestiach administracyjnych przed urzędem stanu cywilnego – aż do wykreślenia domniemanego ojca z aktu urodzenia dziecka.

Ubezwłasnowolnienie, ustanowienie opiekuna prawnego

Decydując się na współpracę z naszą katowicką kancelarią prawną klient może liczyć na wsparcie również w sprawach przed sądem rodzinnym i opiekuńczym. W sprawach rodzinnych i opiekuńczych zapewniamy klientom reprezentację adwokata lub radcy prawnego, którego cechuje nie tylko doświadczenie i znajomość prawa rodzinnego, ale również empatia i zrozumienie, często trudnych sytuacji rodzinnych, które doprowadziły do momentu, w którym złożony został do sądu wniosek o ubezwłasnowolnienie osoby najbliższej – często niedołężnego, niesamodzielnego rodzica, brata czy siostry. Zdarza się, że sytuacja zdrowotna i prawna zmusza członków rodziny do podejmowania emocjonalnie trudnych decyzji o zainicjowaniu kroków prawnych zmierzających do ubezwłasnowolnienia chorego małżonka, który stał się niesamodzielny.